Analizy
RAPORT IAOM. Nowe przepisy ustawy antylichwiarskiej. Co o tym napisały media?
W życie weszły kolejne przepisy tzw. ustawy antylichwiarskiej. Eksperci Instytutu Audytu Obiektywizmu Medialnego prześledzili, co na ten temat piszą polskie media. Sprawdzili, czy największe serwisy poinformowały o tym fakcie, a jeśli tak, to w jaki sposób. Zapraszamy do lektury!
Czego dotyczą nowe przepisy?
Znowelizowana ustawa antylichwiarska zaczęła działać 18 grudnia 2022 r., ale teraz w życie weszły kolejne jej zapisy. Obowiązywać zaczęły m.in. regulacje dotyczące badania zdolności kredytowej, definiujące koszty inne niż odsetki oraz zapewniające realny nadzór nad rynkiem pożyczkowym. Co na ten temat pisały media? Oto najciekawsze fragmenty:
„Gazeta Prawna”
<<Koniec z niewolnictwem pożyczkowym. Od czwartku wchodzą nowe przepisy ustawy antylichwiarskiej dot. obowiązku badania zdolności kredytowej i jasno określające koszty pozaodsetkowe, za których przekroczenie grozi kara pozbawienia wolności do lat pięciu - powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.
Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie wiceminister sprawiedliwości przypomniał, że w życie wchodzą nowe przepisy z ustawy antylichwiarskiej. "Prawo ma chronić Polaków, a nie pozwalać ich łupić, ma chronić ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, ma pomagać tym, którzy wskutek choroby, wskutek innych przyczyn wzięli pożyczkę i ta okazała się pętlą na szyi" - mówił Warchoł. "Niewolnictwo XXI wieku to lichwa" - przekonywał>>.
„Rzeczpospolita”
<<Test wypłacalności pożyczkobiorcy, ograniczenie egzekucji spłaty, to kolejne przepisy jakie mają pomóc w walce z lichwą. 18 maja wchodzą w życie.
Pół roku po pierwszej części wchodzi w życie druga część ograniczeń antylichwiarskich. Firmy pożyczkowe które już odnotowują straty obawiają się jeszcze większych. Od 19 grudnia 2022 r. obowiązuje pierwsza część ograniczeń antylichwiarskich. Największe emocje budził limit pozaodsetkowych kosztów pożyczki. Chodzi o: prowizje, opłaty za przygotowanie umowy i jej obsługę, które w całym okresie spłaty nie mogą być według nowej ustawy wyższe od 5 proc. całkowitej kwoty pożyczki w przypadku tzw. chwilówek, czyli pożyczek zaciąganych do 30 dni. W przypadku dłuższych pożyczek nie mogą one przekroczyć 10 proc. za udzielenie pożyczki, plus dodatkowe 10 proc. za każdy rok pożyczki, nie więcej jednak niż 45 proc. łącznie od całej transakcji. Udzielający pożyczki ma wyraźnie informować pożyczkobiorcę przed zawarciem umowy o łącznej wysokości tych kosztów oraz odsetek, oraz innych prawach konsumenta>>.
„Prawo.pl”
<<Już 18 maja br. zacznie obowiązywać nowa część przepisów ustawy o zmianie ustaw w celu przeciwdziałania lichwie. Celem zmian tzw. ustawy antylichwiarskiej oraz innych przepisów, które wchodzą w życie tego dnia, jest przede wszystkim zlikwidowanie nieprawidłowości w udzielaniu pożyczek o charakterze lichwiarskim.
- Trudno powiedzieć w jaki sposób zmiany wpłyną na praktykę rynkową, niemniej jednak będą mieć one istotny wpływ na działalność instytucji pożyczkowych, przede wszystkim poprzez wzmocnienie pozycji konsumenta oraz jego ochronę przed zbyt dużymi kosztami. Nowe przepisy bez wątpienia będą generować dodatkowe koszty prowadzenia działalności dla instytucji pożyczkowych, co niestety może skutkować ich przerzuceniem na konsumentów, którzy zapłacą więcej za obsługę umowy. Konsument zatem przed zawarciem umowy powinien dokładnie przeanalizować jej treść pod kątem jej zgodności z nowymi przepisami – mówi adwokat Karolina Kwiatkowska, partner kancelarii Czupajło Ciskowski & Partnerzy>>.
„Money.pl”
<<Od teraz firmy pożyczkowe muszą badać zdolność kredytową klientów na nowych zasadach. Oznacza to, że o pożyczkę, ale również kredyt bankowy będzie trudniej niż dotychczas. Niewykluczone są telefony do pracodawcy. Może wrócić też moda na chwilówki.
18 maja w życie wchodzi kolejna partia przepisów ustawy antylichwiarskiej uchwalonej pod koniec ubiegłego roku. Dotyczą oceny zdolności kredytowej klientów firm pożyczkowych. Zmiany są rewolucyjne i dla klientów, i dla pozabankowych pożyczkodawców.
Zacznijmy od tego, że jeśli ktoś zalega ze spłatą pożyczki, nie powinien dostać kolejnej w żadnej firmie. Uściślając, pożyczkodawca nie może udzielić kolejnej pożyczki, jeśli klient spóźnia się ponad 180 dni. A jeśli mimo wszystko jej udzieli, to nie będzie mógł prowadzić egzekucji sądowej ani sprzedać długu windykatorowi.
– Za okres zakazu zbywania wierzytelności pożyczkobiorca nie może naliczyć odsetek lub innych pozaodsetkowych kosztów – dodaje Paweł Kunat, dyrektor w ERIF Biuro Informacji Gospodarczej>>.
„Polskieradio24.pl”
<<Weszły w zycie nowe przepisy ustawy antylichwiarskiej dotyczące obowiązku badania zdolności kredytowej i jasno określające koszty pozaodsetkowe, za których przekroczenie grozi kara pozbawienia wolności do lat pięciu.
Podczas konferencji prasowej w Sejmie wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł przypomniał, że w życie wchodzą nowe przepisy z ustawy antylichwiarskiej.
- Prawo ma chronić Polaków, a nie pozwalać ich łupić, ma chronić ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, ma pomagać tym, którzy wskutek choroby, wskutek innych przyczyn wzięli pożyczkę i ta okazała się pętlą na szyi - mówił Warchoł. - Niewolnictwo XXI wieku to lichwa - przekonywał.
- Ta ustawa to koniec strachu dla polskich rodzin - koniec strachu, że kilkuset złotowa pożyczka, wzięta na lichwiarskich zasadach, okaże się niemożliwym do spłacenia długiem. To koniec strachu, że ktoś przez niską pożyczkę straci dorobek całego życia, dom czy mieszkanie - mówił wiceszef MS>>.
Podsumowanie
Media, zwłaszcza te specjalizujące się w prawie i ekonomii, poinformowały o nowych, korzystnych dla klientów przepisach antylichwiarskich. Przedstawiono ich najważniejsze założenia i argumenty osób odpowiedzialnych za ich przygotowanie. Inaczej do sprawy podeszły największe media ogólnoinformacyjne. Te, w większości, o nowym prawie albo nie poinformowały wcale, albo zamieściły jedynie drobne wzmianki.
Instytut Audytu Obiektywizmu Medialnego
maj 2023 r.
Artykuły powiązane