Analizy
RAPORT IAOM. Jak skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej?
W jaki sposób można skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej? Jakie instytucje ją oferują? Komu przysługuje taka pomoc i w jakim zakresie? Między innymi na te pytania odpowiadają eksperci Instytutu Audytu Obiektywizmu Medialnego w swoim najnowszym raporcie. Zapraszamy do lektury!
Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej
W Polsce działa specjalna sieć bezpłatnej pomocy prawnej. W ramach koordynowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości struktury, adwokaci, radcy prawni oraz doradcy podatkowi pomagają przed skierowaniem sprawy do sądu lub w sytuacjach, które nie wymagają postępowania sądowego. W całym kraju działa aż ponad 1500 takich punktów.
Na stronie www.obywatel.gov.pl podano, na jaką pomoc można tam liczyć. Oto szczegóły:
Prawnik:
poinformuje cię o przepisach oraz prawach i obowiązkach, które ci przysługują,
powie, jak możesz rozwiązać swój problem prawny,
pomoże ci napisać pismo, na przykład o rozłożenie długu na raty, wniosek do gminy o przydzielenie mieszkania socjalnego, wniosek o wypowiedzenie umowy o pracę z winy pracodawcy, pismo do ZUS o przeliczenie emerytury czy zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa.
Jeśli twoja sprawa wymaga postępowania przed sądem — prawnik napisze dla ciebie pismo o:
zwolnienie z kosztów sądowych,
ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym,
ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym.
Pamiętać należy jednak, że prawnik nie pomoże nam napisać pisma w postępowaniu przygotowawczym lub sądowym, które już się toczy.
Z pomocy prawnej może skorzystać każdy, kto:
ma mniej niż 26 lat,
ma 65 lat albo więcej,
dostał — w ciągu ostatnich 12 miesięcy — świadczenie z pomocy społecznej, o ile nie zostało cofnięte,
ma Kartę Dużej Rodziny,
jest kombatantem,
jest weteranem,
jest zagrożony albo został poszkodowany w wyniku katastrofy naturalnej, klęski żywiołowej lub awarii technicznej (na przykład w wyniku osunięcia się ziemi, powodzi, pożaru, awarii stacji uzdatniania wody czy awarii elektrowni).
Bezpłatną pomoc prawną można otrzymać w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej. Szczegółowe informacje znajdziemy na stronie www.DarmowaPomocPrawna.ms.gov.pl.
Fundusz Sprawiedliwości
Kolejną instytucją, z pomocy której możemy skorzystać jest Fundusz Sprawiedliwości. Służy on pomocą osobom pokrzywdzonym i świadkom. Wspiera także przeciwdziałanie przestępczości oraz pomoc postpenitencjarną.
Środki Funduszu przeznaczane są na:
pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz osobom im najbliższym, zwłaszcza na pomoc medyczną, psychologiczną, rehabilitacyjną, prawną oraz materialną,
pomoc postpenitencjarną osobom pozbawionym wolności, zwalnianym z zakładów karnych i aresztów śledczych oraz osobom im najbliższym, udzielaną przez zawodowych kuratorów sądowych oraz Służbę Więzienną,
działalność podejmowaną lub powierzoną przez Dysponenta Funduszu, mającą na celu wsparcie i rozwój systemu pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków oraz pomocy postpenitencjarnej, a także przeciwdziałanie przyczynom przestępczości, polegającą w szczególności na:
- promowaniu i wspieraniu inicjatyw oraz przedsięwzięć służących poprawie sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz skutecznej readaptacji skazanych,
- podejmowaniu przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym i informacyjnym, w tym dotyczących przyczyn
i uwarunkowań przestępczości oraz jej zapobiegania,- pokrywaniu kosztów związanych z organizowaniem i prowadzeniem kształcenia, studiów podyplomowych, kursów dokształcających,
- podejmowaniu, organizowaniu i zlecaniu badań naukowych, prac rozwojowych, współpracy z innymi jednostkami w tym zakresie, dotyczących sytuacji oraz potrzeb osób pokrzywdzonych przestępstwem, świadków, osób skazanych, a także przyczyn i uwarunkowań przestępczości oraz sposobów jej zapobiegania,
- promowaniu systemu pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom oraz pomocy postpenitencjarnej,
- upowszechnianiu wiedzy na temat praw osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów, w szczególności mediacji w sprawach rodzinnych, nieletnich i karnych,
- działaniu wspierającym rodziny zagrożone dysfunkcyjnością, w szczególności w zakresie profilaktyki i terapii uzależnień oraz współuzależnień i rozwiązywania konfliktów w rodzinie.
By otrzymać wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości, należy w pierwszej kolejności kontaktować się z Linią Pomocy Pokrzywdzonym pod numerem +48 222 309 900 lub na adres e-mail info@numersos.pl.
Można też skontaktować się bezpośrednio z jedną z placówek. Sieć Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem cały czas się rozrasta. Najbliższy punkt można znaleźć na stronie:
https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/
Prawnicy portalu PoznajFakty.pl
W każdej chwili można też skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej świadczonej przez prawników portalu PoznajFakty.pl. Wystarczy napisać pod adres: kontakt@poznajfakty.pl.
Prawnicy portalu udzielają porad za pośrednictwem internetu. W szczególnych przypadkach możliwe jest umówienie się na osobiste spotkanie. Portal powadzi terenowe dyżury mobilnego punktu bezpłatnych porad prawnych. Osoby zainteresowane przyjazdem prawników do swojej miejscowości powinny zgłaszać takie zapotrzebowanie pod wyżej wskazany adres.
Instytut Audytu Obiektywizmu Medialnego
luty 2023
Artykuły powiązane
Tagi
raport