Analizy
RAPORT IAOM. Nowe przepisy antyprzemocowe. Co o nich napisały media?
W połowie sierpnia weszła w życie nowelizacja ustawy antyprzemocowej, która dała policji i Żandarmerii Wojskowej nowe narzędzia służące do ochrony ofiar przemocy. Przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości przepisy były opisywane w mediach. Niestety nie wszystkie z nich uznały, że warto przybliżyć obywatelom, w jaki sposób można korzystać z tak ważnych rozwiązań prawnych. Eksperci Instytutu Audytu Obiektywizmu Medialnego wybrali najciekawsze fragmenty z tych ogólnopolskich i lokalnych mediów, które zaprezentowały swoim odbiorcom nowe rozwiązania prawne. Zapraszamy do lektury!
Rzeczpospolita
15 sierpnia br. weszła w życie ustawa antyprzemocowa 2.0. Zawarte w niej przepisy rozszerzają zakres ochrony ofiar przemocy domowej - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.
Jak czytamy w komunikacie, przyjęte regulacje są kontynuacją wprowadzania do polskiego systemu prawnego instrumentów ochrony osób doznających przemocy domowej. Zmiany w tym zakresie zapoczątkowała, opracowana w Ministerstwie Sprawiedliwości pod nadzorem wiceministra Marcina Romanowskiego, ustawa antyprzemocowa z 30 kwietnia 2020 r. Zgodnie z tymi przepisami osoba stosująca przemoc fizyczną, stanowiącą zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników, musi na mocy decyzji policji bezzwłocznie opuścić mieszkanie. Otrzymuje też zakaz zbliżania się do domostwa przez 14 dni, a sądy mają do dyspozycji narzędzia umożliwiające szybsze rozpoznanie sprawy.
Prawo.pl
W ostatnich miesiącach weszło w życie wiele zmian dotyczących ochrony osób pokrzywdzonych przemocą domową. Od 15 sierpnia obowiązywać z kolei będą nowe narzędzia dla policjantów i żandarmów wojskowych. Chodzi o zakaz kontaktowania się sprawcy z pokrzywdzonym i wstępu np. do szkoły lub innego miejsca, w którym przebywa.
Adwokatka Patrycja Kasica, Kancelaria Adwokacka Adwokat Patrycja Kasica, która będzie przybliżać nowe rozwiązania, że zmiany są ważne, bo wprowadzają możliwość zastosowania wobec osoby stojącej przemoc natychmiastowych zakazów zbliżania się i kontaktowania się z osobami pokrzywdzonymi, i to nie tylko w sytuacji gdy te osoby mieszkają pod jednym dachem ale też w przypadku były partnerów. - Dla mnie to jest niezmiernie ważne, tym bardziej, że zakaz kontaktu ma też obejmować kontakt w sieci, poprzez telefon. To zresztą łączy się także z przepisami, które już weszły w życie w czerwcu, w ramach nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej, a które choćby zmieniły i rozszerzyły definicję przemocy – mówi.
TVP.pl
Natychmiastowy zakaz wstępu do pracy, szkoły, czy nawet boisko sportowe, gdzie mogą przebywać ofiary agresora. 15 sierpnia weszła w życie znowelizowana ustawa antyprzemocowa. Zawarte w niej przepisy rozszerzają ochronę osób dotkniętych przemocą domową. W tym roku świętokrzyscy policjanci już ponad 2 tysiące raz wszczynali procedurę wydania niebieskiej karty.
Świętokrzyscy policjanci w ciągu trzech ostatnich lat skorzystali z zakazów ponad 380 razy, w tym roku już 124. Znowelizowana ustawa antyprzemocowa, która weszła w życie kilka dni temu, wzmacnia ochronę osób dotkniętych przemocą. Wprowadza ona dla agresora natychmiastowy zakaz wstępu i przebywania w takich miejscach, jak zakład pracy pokrzywdzonej, szkoła czy obiekty sportowe. Aby uniemożliwić jej nękanie - także zakaz kontaktowania się przez komunikatory internetowe.
Szczecińskie24
O tym, że nowe regulacje działają, świadczą statystyki. Do lipca bieżącego roku wydano ponad 10 tysięcy nakazów opuszczenia przez sprawców przemocy wspólnie zajmowanego mieszkania, a także jego bezpośredniego otoczenia oraz zakazów zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Dotychczasowe przepisy ustawy antyprzemocowej okazały się bardzo skuteczne.
- Teraz dodatkowo wzmacniamy ochronę osób doznających przemocy domowej, m.in. poprzez kolejne ograniczenie prawa sprawcy przemocy do zbliżania się lub kontaktowania z osobą pokrzywdzoną – mówił wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, który sprawował nadzór nad przygotowaniem przepisów chroniących ofiary przemocy.
„Dziennik Gazeta Prawna”
Obowiązująca od trzech lat ustawa antyprzemocowa, przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości, zrewolucjonizowała system walki z przemocą domową w Polsce. Przed jej wejściem w życie pokrzywdzeni oczekiwali na skuteczną interwencję państwa średnio ponad cztery miesiące, dziś w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia policja reaguje od razu.
W tym roku ustawa została wzbogacona o kolejne przełomowe narzędzia wzmacniające pozycję i ochronę osób doświadczających przemocy domowej. Aby stały się one w pełni skuteczne i użyteczne, ludzie muszą je dobrze poznać. Jednocześnie dalsze doskonalenie przepisów wymaga stałej wymiany doświadczeń praktyków zmagających się na co dzień z tym zjawiskiem. Dlatego redakcja Dziennika Gazety Prawnej, w partnerstwie z Ministerstwem Sprawiedliwości i Funduszem Sprawiedliwości, zorganizowała cykl rozmów i debat na ten temat.
PoznajFakty.pl
Weszły w życie kolejne przepisy tzw. ustawy antyprzemocowej. Nowe prawo ma jeszcze lepiej chronić ofiary przemocy domowej. Oto obszary, które udoskonalono.
Pierwsze zmiany w zakresie ochrony ofiar przemocy domowej weszły w życie już 30 kwietnia 2020 roku. Od tego momentu Polska jest w gronie niewielu krajów, w których stosuje się najwyższe standardy ochrony ofiar przemocy w rodzinie.
Najnowsza nowelizacja nazywana jest natomiast ustawą antyprzemocową 2.0. Zawarto w niej rozwiązania prawne, które mają na celu jeszcze sprawniejszą i skuteczniejszą dbałość o bezpieczeństwo osób doznających przemocy domowej. Obowiązujące już przepisy (m.in. stanowiące o tym, iż osoba dopuszczająca się przemocy fizycznej, która zagraża życiu lub zdrowiu członków rodziny, musi niezwłocznie opuścić mieszkanie – zgodnie z decyzją policji, a dodatkowo przez kolejne 14 dni nie może zbliżać się do domostwa) teraz uzupełniono o kolejne rozwiązania.
Instytut Audytu Obiektywizmu Medialnego
sierpień 202
Artykuły powiązane
Tagi
raport