Nasze prawa
WARTO WIEDZIEĆ. Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w sieci?
Internet pełen jest osób, których intencji nie można nazwać dobrymi. Warto przygotować dziecko na ewentualne niebezpieczne sytuacje, które mogą się przecież wydarzyć. Ich świadomość, ale i środki zapobiegawcze, pomogą zapewnić bezpieczeństwo młodych użytkowników sieci.
W jaki sposób chronić najmłodszych użytkowników Internetu przed zagrożeniami płynącymi z braku ostrożności? Określenie jasnych granic oraz ustalanie zasad korzystania z internetu jest kluczowe, co podkreślają również funkcjonariusze policji, zwracając uwagę na najważniejsze kwestie, jakie warto poruszyć z dzieckiem.
Najważniejsze jest stałe sprawowanie kontroli i monitorowanie treści przeglądanych i publikowanych przez dzieci w internecie. Policjanci zaznaczają, że z ich obserwacji wynika, iż młodzi użytkownicy Internetu nie zawsze zdają sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń, które mogą napotkać w sieci.
„Jednym z nich jest zawieranie znajomości na odległość. Decydując się wejść w taką relację, tak naprawdę nigdy nie mamy stu procentowej pewności z kim rozmawiamy” - wyjaśniają funkcjonariusze.
Te rady z pewnością pomogą
Policjanci zebrali porady, które mogą pomóc rodzicom, chcącym zadbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci. Przede wszystkim, kluczowe jest ustalenie jasnych zasad korzystania z internetu, w tym – korzystania z komunikatorów czy przeglądania określonych treści. Dzieci powinny być świadome, że rodzice mogą chcieć zweryfikować, co robią one w sieci. Warto umówić się też z dzieckiem, by nie kasowało żadnych wiadomości.
Czasami konieczne (i bardzo pomocne) może być wykorzystanie specjalnych programów i aplikacji, służących do kontroli rodzicielskiej. Tym sposobem można np. nadzorować, co dokładnie dziecko przegląda podczas korzystania z komputera. Ponadto, przy ich pomocy łatwiej będzie ci kontrolować czas, który twoje dziecko spędza przed ekranem.
I ta ostatnia kwestia jest kolejnym ważnym aspektem, o który warto zadbać. Ustal z dzieckiem zasady dotyczące godzin, w których pociecha może surfować po Internecie.
„Najbardziej optymalna opcja, to ta, w której wieczorami i nocami wszystkie urządzenia odkładane są w jedno ustalone miejsce w domu” - podpowiadają policjanci.
Przede wszystkim rozmowa
Żadne środki ostrożności nie będą jednak skuteczne, jeśli nie przeprowadzimy z dzieckiem poważnej rozmowy i nie wyjaśnimy rzeczowo, na czym polega potencjalne niebezpieczeństwo. Warto też na bieżąco orientować się, co dzieje się w życiu dziecka. Sprawdzajmy, kim są jego nowi znajomi, a także z zainteresowaniem słuchajmy tego, co chce nam powiedzieć.
„Zawsze powtarzajcie dzieciom, że jakiekolwiek spotkania z osobami poznanymi w sieci winny odbywać się tylko i wyłącznie za zgodą i pod kontrolną was samych. Możecie zaproponować na przykład, że na pierwsze takie spotkanie udacie się wspólnie z waszą pociechą” - radzą funkcjonariusze.
Anna Sadkowska-Rojek
Źródło: policja.pl
Artykuły powiązane