Nasze prawa
CYBERBEZPIECZEŃSTWO. Jak chronić wizerunek online podczas wakacji?
Wakacje trwają w najlepsze. Na naszych telefonach i w pamięci aparatów pojawia się coraz więcej zdjęć. Jednak ich publikację w sieci warto dobrze przemyśleć.
Media społecznościowe zachęcają do dzielenia się wspomnieniami. Chcemy pokazywać innym, jak dobrze bawimy się na urlopie, a na zdjęciach często umieszczamy wizerunek swój lub naszych bliskich. Warto jednak dokładnie przemyśleć, co i w jakim celu publikujemy w sieci. Specjaliści NASK ostrzegają, że może się to wiązać z przykrymi konsekwencjami.
W internecie nic nie ginie
To, co umieścisz w sieci, z pewnością na zawsze w niej zostanie. Jak podkreślają eksperci NASK, każda aktywność w Internecie pozostawia po sobie trwały cyfrowy ślad. Dlatego zanim umieścisz tam film czy zdjęcie, zastanów się, czy za jakiś czas nie będziesz tego żałować. Dotyczy to w szczególności dzieci, które po kilku latach mogą doznawać upokorzeń w szkole z powodu multimediów, które teraz wydają ci się zabawne.
Jednak problem nieodpowiednich treści, zamieszczanych w sieci dotyczy nie tylko najmłodszych. Pamiętaj, że w internecie z pewnością jest też obecny twój aktualny bądź przyszły pracodawca. Zastanów się, w jakim świetle postawią cię opublikowane materiały, gdy wpadną w ręce szefa lub rekrutera.
Nie chwal się, gdzie dokładnie jesteś
Publikując zdjęcia lub filmy w mediach społecznościowych, unikaj podawania szczegółowej lokalizacji. To zagrożenie nie tylko dla ciebie, ale i dla twojego majątku. Złodzieje, wiedząc o twojej nieobecności, mogą wykorzystać nadarzającą się okazję i obrabować twój dom lub mieszkanie.
Podobnie sprawa ma się z udostępnianiem danych osobowych. „Nie wstawiaj zdjęć i relacji, na których pokazujesz swoje dokumenty np. bilet (lotniczy, na koncert) – zawarte na nim dane mogą zostać wykorzystane przez oszustów” - przestrzegają eksperci NASK.
Uważaj, co wysyłasz
Nie przesyłaj swoich zdjęć ludziom, których dopiero co poznajesz. Wakacje sprzyjają nawiązywaniu nowych relacji. Ale zanim podzielisz się z nowym znajomym szczegółowymi informacjami na swój temat lub, co gorsza, prześlesz jakieś materiały o charakterze erotycznym, pomyśl o tym, czy aby na pewno możesz w pełni zaufać danej osobie.
Niestety, nie wszyscy ludzie mają czyste intencje. Przebywając na urlopie również należy więc uważać, aby nie paść ofiarą szantażu lub wykorzystania w jakiś przykry sposób intymnych zdjęć. Ochrona swojej prywatności naprawdę jest bardzo ważna, dlatego zachowaj ostrożność i nie przekazuj takich wrażliwych materiałów osobom, których nie znasz wystarczająco dobrze.
„Zadbaj o szyfrowanie swoich danych w telefonie, karcie pamięci i innych urządzeniach – w razie utraty sprzętu osoby niepowołane nie będą mogły ich przeglądać” - dodaje NASK.
Pamiętaj zatem, by na wakacjach dbać o bezpieczeństwo swojego wizerunku i swoich danych. Jednocześnie, miej na względzie również bezpieczeństwo swoich bliskich i to, jak publikacja danych multimediów może wpłynąć na inne aspekty życia twojego i twoich bliskich.
Anna Sadkowska-Rojek
Źródło: NASK
Artykuły powiązane