Kto mówi prawdę
WALKA Z FAKE NEWSAMI. Rekrutacja ochotników do walki na terenie Ukrainy? Uważaj, to oszustwo!
Oszuści nie odpoczywają. Teraz postanowili rozpocząć kampanię dezinformacyjną na temat rzekomej rekrutacji ochotników do walki na terenie Ukrainy. Jak zareagować na taką wiadomość?
Zespół NASK opublikował komunikat, w którym przestrzega przed kampanią dezinformacyjną, dotyczącą rzekomej rekrutacji do Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego. Według rozsyłanych wiadomości, brygada ta ma rzekomo zaangażować się w walki na terytorium Ukrainy.
Kampania dezinformacyjna została drobiazgowo przygotowana
Kampania jest prowadzona za pośrednictwem kilku kanałów jednocześnie. Oszuści korzystają z wiadomości SMS, poczty elektronicznej, a nawet komunikatora Telegram. Niestety, zadbano o wiarygodność przekazu – przygotowano bowiem tło informacyjne, które miało za zadanie sugerować udział wspomnianej brygady w działaniach militarnych na terenie Ukrainy. Propaganda była prowadzona przez podmioty, które trwale zaangażowane są w rosyjskie operacje dezinformacyjne.
„Tego typu działania wpisują się we wcześniejsze narracje dotyczące bezpośredniego udziału Polski w wojnie w Ukrainie” - tłumaczą eksperci. Zdaniem analityków CSIRT MON, kampania ma na celu zakłócenie relacji Polski ze Stanami Zjednoczonymi i innymi krajami NATO oraz relacji polsko-ukraińskich, dyskredytowanie pomocy udzielonej Ukrainie przez Polskę i przez pozostałe kraje NATO, stwarzanie warunków do niepokojów społecznych obywateli RP, a także pozyskiwanie informacji w celach wywiadowczych czy też wspieranie rosyjsko-białoruskich operacji informacyjnych realizowanych przeciwko NATO.
Oczywiście, Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego zdementowała przekazywane przez oszustów informacje i podkreśliła, że nie prowadzi rekrutacji.
Jak zareagować na taką wiadomość?
„Jeśli otrzymamy komunikat, który wzbudzi nasze zaniepokojenie, należy przede wszystkim nie ulegać emocjom” radzą specjaliści NASK. Aby upewnić się, czy otrzymana informacja nie jest przypadkiem fałszywa, należy koniecznie zweryfikować otrzymaną informację w wiarygodnym źródle. Warto też sprawdzić adresy mailowe i internetowe – podobieństwo będzie uderzające, jednak zauważalne będą drobne różnice.
Eksperci NASK zapraszają też w takich sytuacjach do kontaktu – wysyłając SMS na numer 799 448 084, mailowo pod adresem cert@cert.pl lub za pośrednictwem formularza na stronie www.incydent.cert.pl.
Anna Sadkowska-Rojek
Źródło: NASK
Artykuły powiązane