Media
PRZEGLĄD MEDIÓW: Produkcja budowlana w dół, klapa ustawy frankowej, Francja zaostrza prawo imigracyjne
Zapraszamy na kolejny przegląd najciekawszych doniesień w polskich i zagranicznych mediach.
„Money.pl”: Produkcja budowlana w dół
Produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) w listopadzie 2023 r. była wyższa o 3,9 proc. - informuje Główny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się odczytu na niemal dwa razy wyższym poziomie – informuje money.pl”.
Jak czytamy w komunikacie GUS w listopadzie 2023 roku zwiększenie produkcji budowlano-montażowej odnotowały firmy, których podstawową działalnością było wznoszenie budynków - o 10,7 proc. oraz związanych z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 5,3 proc. Zmniejszenie wystąpiło wśród jednostek realizujących prace budowlane specjalistyczne - o 5,6 proc.” - pisze portal.
„Bankier.pl”: "Gospodarczy stan wyjątkowy" w Argentynie. Protesty przeciwko zaciskaniu pasa
Nowy prezydent Argentyny Javier Milei podpisał w środę dekret nakreślający ponad 300 środków deregulacji krajowej gospodarki – od eksportu, przez państwowe spółki, po prawo wynajmu nieruchomości. Na ulice Buenos Aires wyszły tymczasem tysiące osób sprzeciwiających się polityce zaciskania pasa – donosi bankier.pl.
„Jak informują media, tysiące ludzi wyszły w środę na ulice Buenos Aires w zorganizowanym przez środowiska lewicowe pierwszym dużym marszu przeciwko polityce Mileia, który objął urząd 10 grudnia. - Nie pozwolimy, żeby zagłodzili naród – mówił podczas manifestacji przedstawiciel związku zawodowego ATE Daniel Catalano” - pisze bankier.pl.
„Prawo.pl”: Na ustawę frankową jest już zdecydowanie za późno
Wraca temat ustawy frankowej, przygotowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego – zauważa prawo.pl.
„Ma ona ustalić rozliczenia między stronami umowy o kredyt frankowy w taki sposób, żeby przywrócić stan, jak gdyby kredyt mieszkaniowy od początku był zaciągnięty w złotówkach. Pełnomocnicy frankowiczów twierdzą jednak, że ustawa nie może zamknąć kredytobiorcom drogi do dochodzenia pełni ich praw. Byłaby też niezgodna z dyrektywą 93/13” - informuje prawo.pl.
„Deutsche Welle”: Francja chce zaostrzyć prawo imigracyjne
Francuski parlament uchwalił obostrzenia dla imigrantów. Emmanuel Macron ma wątpliwości, czy ustawa jest zgodna z konstytucją – czytamy w portalu Deutsche Welle.
„Rząd wyszedł naprzeciw konserwatywnej opozycji przede wszystkim w odniesieniu do zezwoleń na pobyt i dostępu do świadczeń społecznych. Jeśli chodzi o zasiłki na dzieci, egzekwowalne prawo do mieszkania bądź osobiste wsparcie dla prowadzących własną działalność gospodarczą, przewidziano pięcioletni czas oczekiwania dla osób bez pracy. Imigranci mający pracę muszą czekać dwa i pół roku. Przedmiotem szczególnie zaciętych sporów między frakcją rządową a Republikanami był dostęp do osobistego zasiłku mieszkaniowego. Cudzoziemcy spoza UE będą mieli prawo do zasiłku mieszkaniowego dopiero po pięciu latach pobytu we Francji. Kto ma pracę, studiuje lub uzyskał decyzję o przyznaniu azylu, otrzyma natomiast to wsparcie już po trzech miesiącach pobytu” - pisze dw.com.
Piotr Jaworek
Artykuły powiązane
Tagi
media