Media
PRZEGLĄD MEDIÓW: Działki budowlane w górę, nowe kwoty wolne od potrąceń, gdzie głosowali Polacy
Zapraszamy na kolejny przegląd najciekawszych doniesień w polskich i zagranicznych mediach.
„Rzeczpospolita”: W ostatnich wyborach Polacy głosowali, gdzie chcieli
Prawie 1 milion 100 tys. Polaków w ostatnich wyborach zmieniło miejsce głosowania - wynika z rządowych danych, które poznała „Rzeczpospolita”.
„Z danych ministerstwa cyfryzacji, jakie otrzymała „Rzeczpospolita” wynika, że skorzystało z tego aż 1 milion 91 tys. 170 wyborców, głównie młodych od 18 do 35 roku życia, z czego 835 tys. osób zmieniło gminę w której chcieli zagłosować — stanowili oni blisko trzy czwarte osób, które zmieniły miejsce głosowania na wybory parlamentarne 15 października. Rekord padł w gminie Cisna na Podkarpaciu, gdzie jednorazowo do rejestru dopisało się 840 osób co stanowiło aż 29 proc. liczby mieszkańców. Na drugim miejscu był Sulejówek — 17 proc. Tylko w czterech gminach na 2,5 tys. nie dokonano zmian w rejestrze — to m.in. Sosnowice i Przytuły” - czytamy w „Rz”.
„Bankier.pl”: Działki budowlane podrożały najmocniej od dwóch lat
Wzrost średnich cen transakcyjnych działek budowlanych zdecydowanie przyspieszył – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez Cenatorium. Te w III kw. 2023 r. w ujęciu kwartalnym rosły średnio od niespełna 2 proc. do ponad 4 proc. – najszybciej od drugiej połowy 2021 r.
„Najmocniej – o ok. 13 proc. r/r wzrosły średnie ceny transakcyjne notowane w Łodzi i Gdańsku. W pozostałych analizowanych miastach podwyżki były jednocyfrowe. Na tym tle wyjątkowo stabilnie wygląda średnia kwota płacona za parcele w Warszawie, która względem III kw. 2022 r. wzrosła o 2,8 proc.” - pisze bankier.pl
„Dziennik.pl”: Nowe kwoty wolne od potrąceń
Niemal każdego roku pracownicy muszą liczyć się z tym, że w prawie pracy nastąpią zmiany. Nie inaczej będzie w 2024 roku. Jedną z nich będzie podwyższenie kwot wolnych od potrąceń – donosi dziennik.pl.
„Według tabeli zawartej na stronie GOFIN.pl można przeczytać, że podstawowe koszty i kwota zmniejszająca podatek od stycznia do końca czerwca w 2024 roku wyniesie 3221,98 zł w przypadku 100 proc. wynagrodzenia minimalnego po obliczeniach składkowo-podatkowych” - pisze portal.
„Handelsblatt”: Niech UE uczy się od Polski, a nie Włoch
Jeśli UE chce się reformować, to powinna słuchać rad tych, którym się udało, czyli m.in. od Polski – pisze w„Handelsblatt” Daniel Stelter. Fragmenty cytuje też portal Deutsche Welle.
„Jeśli spojrzymy na rozwój państw UE w ciągu ostatnich 20 lat, to trzeba stwierdzić, że pod względem PKB na mieszkańca żaden kraj nie wypada tak słabo jak Włochy. I odwrotnie, niektóre inne kraje rozwinęły się wyjątkowo dobrze, zwłaszcza Irlandia i Polska” – ocenia Stelter. (…) Autor wymienia też podawane przez IW przyczyny tego wyjątkowego rozwoju: radykalne reformy gospodarki rynkowej, liberalizację systemu edukacji z wyraźnym naciskiem na jakość – co znajduje również odzwierciedlenie w wynikach badania PISA – oraz bardzo dobre warunki dla inwestorów stworzone przez państwo. „Nasz wschodni sąsiad wyprzedza nas obecnie praktycznie we wszystkich wskaźnikach i można się tylko zastanawiać, czy minie jeszcze dużo czasu, zanim Polska dogoni Niemcy pod względem produktu krajowego brutto na mieszkańca” – pisze Daniel Stelter, cytowany na dw.com.
Piotr Jaworek
Artykuły powiązane
Tagi
media