Kto mówi prawdę
WALKA Z FAKE NEWSAMI. Zanim udostępnisz, zweryfikuj rzetelność
W dobie internetu niezwykle ważna stała się umiejętność rozważnej weryfikacji tego, co do nas dociera. Udostępniane przez nas informacje mogą być bowiem… fake newsem! Pamiętaj, zawsze sprawdzaj, co przekazujesz dalej.
NASK rusza z nową kampanią pod hasłem „Sprawdź, zanim udostępnisz”. Akcja ma na celu przeciwdziałanie dezinformacji w internecie. Wiodącym jej założeniem jest uświadamianie zagrożeń płynących z manipulacji, ale i wskazanie metod, z którymi można zetknąć się przy okazji fake newsów. Kampania wyjaśnia też, jakie mogą być konsekwencje rozpowszechniania fałszywych informacji oraz wskazuje, jak można przyczynić się do ich neutralizacji.
Prosta i skuteczna metoda
Co ciekawe, twórcy kampanii zaprezentowali prostą metodę weryfikacji znajdowanych w Internecie treści. To siedem kroków, które prowadzą do obnażania fałszywych informacji. Nazwano ją SPRAWDŹ, a co ciekawe – jest to forma akrostychu, czyli haseł, których pierwsze litery składają się w jeden wyraz. W tym przypadku jest on, oczywiście, jednocześnie przewodnim hasłem całej kampanii.
Kolejne litery oznaczają zatem:
S – sensacyjność: uważaj szczególnie na budzące emocje informacje;
P – prowokowanie: zweryfikuj, czy celem informacji nie jest jedynie wywołanie sporu;
R – racjonalność: upewnij się, że informacja jest logiczna i oddziel fakty od opinii;
A – autor: sprawdź, kim jest autor informacji (szczególnie jeśli to wpis anonimowy, powinna zaświecić ci się czerwona lampka);
W – wadliwy kontekst: uważaj np. na wybiórcze cytaty, tendencyjne odczyty statystyk czy kadrowanie grafik;
D – dyskredytacja: manipulacja często ma na celu dyskredytację jednostki lub jakiejś grupy;
Ź – źródła: równie ważne, jak reputacja samego autora, bowiem brak źródeł lub źródła o niskiej wiarygodności powinny dać ci do myślenia.
„Podejmujemy intensywne działania, by przeciwdziałać dezinformacji, bo widzimy, że szybki rozwój platform społecznościowych wzmacnia to zjawisko. Równie ważna jak monitoring i analiza tego, co dzieje się w przestrzeni informacyjnej jest edukacja i budowanie odporności na szkodliwe treści” - wyjaśnia Aleksandra Osman, kierowniczka Działu Przeciwdziałania Dezinformacji.
Więcej informacji na temat akcji oraz samej metody możesz znaleźć na stronie sprawdzam.info. Eksperci umieścili tam wiele przydatnych wskazówek oraz definicji, a co więcej – przykłady takich dezinformujących treści. Sama strona internetowa jest przyjemna dla oka i intuicyjna. Warto pokazać ją również bliskim, w tym dzieciom i młodzieży oraz seniorom korzystającym z internetu.
Anna Sadkowska-Rojek
Źródło: NASK