Analizy
RAPORT IAOM. Zmiana unijnych traktatów. Co o rezolucji PE napisały media?
Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której opowiedział się za zmianą traktatów unijnych. Gdyby proponowane zmiany weszły w życie, oznaczałoby to rewolucję w funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Co o tej sprawie napisały media? Temu przyjrzeli się eksperci Instytutu Audytu Obiektywizmu Medialnego. Oto najciekawsze wybrane przez nich fragmenty artykułów. Zapraszamy do lektury!
Bankier.pl: Co proponuje Parlament Europejski?
Parlament Europejski w przyjętej w środę w Strasburgu rezolucji opowiedział się za zmianą traktatów unijnych. W głosowaniu 291 europosłów było za, 274 przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu. Główne proponowane zmiany to rezygnacja z zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i przeniesienie kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE, m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE - w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności (art.3 TFUE) - oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych (art.4), które obejmowałyby siedem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację. Euro miałoby się stać obowiązkową walutą dla krajów członkowskich.
Tvp.info: Zmiana unijnych traktatów. Zobacz, kto z polskich europosłów głosował „za”
Parlament Europejski w przyjętej w środę w Strasburgu rezolucji opowiedział się za zmianą traktatów unijnych. W głosowaniu 291 europosłów było za, 274 przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu. Wiemy, jak głosowali polscy europosłowie. Centralizację UE poparli europarlamentarzyści związani z lewicą: Marek Balt, Marek Belka, Robert Biedroń, Włodzimierz Cimoszewicz, Łukasz Kohut, Bogusław Liberadzki, Leszek Miller, Sylwia Spurek oraz Roża Thun z Polski 2050.
Interia.pl: Przyszłość UE dzieli koalicję
Zmiana traktatów unijnych i wielki krok w kierunku federalizacji Unii Europejskiej dzieli nie tylko polityków w Brukseli, ale również w Polsce. I to nawet w koalicji, która szykuje się do przejęcia władzy w kraju. Koalicja Obywatelska, PSL i Polska 2050 są tym zmianom przeciwne, natomiast Lewica je popiera. - Donald Tusk, który ma duże obycie i rozeznanie w Brukseli, czuje, że nie tylko u nas nie ma dzisiaj klimatu na takie zmiany. Dlatego mówi to, co mówi - przyznaje w rozmowie z Interią jeden z polityków Platformy Obywatelskiej.
Deutsche Welle: Europarlament za reformą UE. Ale do zmian daleko
Europosłowie niewielką większością poparli mocne zacieśnienie eurointegracji. Ale wśród państw UE, które jednomyślnie decydują o jej zmianach ustrojowych, obecnie przeważają dyskusje o skromniejszej reformie. (…) Niemcy i Francja opowiadają się za – dokonaną w ramach klauzuli pomostowej – rezygnacją z wetowania w polityce zagranicznej oraz podatkowej, choć przynajmniej Paryżowi na razie chodziłoby przykładowo o kwestie podatku VAT, który już teraz jest mocno zharmonizowany w ramach Unii. Również na podstawie traktatu lizbońskiego jest możliwe poważne zmniejszenie liczebności Komisji Europejskiej (obecnie można by ją zredukować z 27 do 18 komisarzy), a także pomieszczenie europosłów z nowych krajów w Parlamencie Europejskim bez przekraczania progu 751 członków.
RMF FM: Co po rezolucji?
Parlament Europejski przegłosował sprawozdanie z propozycją zmian traktatowych ograniczających między innymi prawo weta. W głosowaniu 291 europosłów było za, 274 przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu. Jak informuje dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon, do jakichkolwiek zmian w traktatach UE droga jest bardzo daleka. To kwestia kilku lat. (…) Przegłosowany dokument nie wprowadza żadnych zmian legislacyjnych. To zbiór opinii, refleksji, politycznych postulatów. Rozpoczyna jednak dyskusję na temat zmian traktowych. Teraz wszystko w rękach krajów Unii. Sprawozdanie Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO), zalecającego zmiany traktatów unijnych zgodnie z zapowiedziami prezydencji hiszpańskiej - 12 grudnia trafi pod obrady Rady ministrów ds. europejskich. Według prezydencji hiszpańskiej, jest wystarczającą większość, żeby przekazać to dalej Radzie Europejskiej, która zwykłą większością głosów może zwołać Konwent. W skład Konwentu wchodzą przedstawiciele państw członkowskich i instytucji unijnych. Jego zadaniem jest praca nad traktatem, który następnie przekazuje Radzie Europejskiej. To jednak nie propozycja PE będzie podstawą do zmian traktatowych. Właściwe propozycje przygotuje dopiero ewentualna Konferencja Międzyrządowa złożona z przedstawicieli krajów członkowskich UE, po czym uzgodniony traktat trafia do ratyfikacji przez państwa członkowskie. Do wszelkich zmian będzie potrzebny konsensus.
Do Rzeczy: Metoda chińskiego rabusia
Głosowanie w Parlamencie Europejskim jest podręcznikowym wręcz przykładem stosowania metody, którą w książce „Kiedy opadły maski” opisał francuski polityk i publicysta konserwatywny, Philippe de Villiers. Wielu nazywa ją metodą Monneta (od nazwiska jednego z założycieli Unii), inni wolą mówić o metodzie chińskiego rabusia. A polega ona na tym: „Aby ukraść cenną wazę wystawioną na środku lady, chiński złodziej przychodzi codziennie przestawić ją o centymetr, aż w końcu znajdzie się ona nad brzegiem lady, poza zasięgiem wzroku sprzedawcy. Wówczas, przez nikogo niezauważony i niekłopotany, wrzuca ją sobie po prostu do worka”.
Instytut Audytu Obiektywizmu Medialnego
listopad 2023