Akcje informacyjne
Uwaga na oszustów sprzedających kradziony sprzęt rolniczy
Przestępcy handlują wartościowym sprzętem rolniczym skradzionym na terenie innych krajów Europy. Ten zorganizowany proceder polega na sprowadzeniu do Polski kradzionego sprzętu, wyrobieniu mu fałszywych dokumentów i numerów rejestracyjnych oraz późniejszej sprzedaży nieświadomym rolnikom.
Tego typu działanie może oznaczać nie tylko szkodę dla pierwotnego właściciela, ale także dla rolnika kupującego kradziony sprzęt. W przypadku ujawnienia takiego procederu sprzęt trzeba będzie zwrócić i złożyć szczegółowe wyjaśnienia, które będą miały na celu ustalenie ewentualnego udziału w paserstwie i świadomości zakupu kradzionego sprzętu. Przestrzegamy przed zakupami z niepewnych źródeł.
Na co zwrócić uwagę:
Jeżeli nieznana nam firma oferuje sprzedaż używanego sprzętu rolniczego w bardzo atrakcyjnej cenie.
Jeżeli kontrahent nalega na szybką finalizację transakcji.
Jeżeli zwrócimy uwagę na jakiekolwiek nieprawidłowości w dokumentacji dotyczącej sprzętu.
Jeżeli sprzedający nie ma oficjalnego sklepu, strony internetowej, nie posługuje się oficjalnymi danymi firmy, a próbuje sprzedać nam sprzęt na zasadzie doraźnej transakcji.
Co zrobić, kiedy padliśmy ofiarą tego typu oszustów:
Jak najszybciej zgłosić sprawę na Policję.
Zgromadzić na potrzeby śledztwa wszystkie dokumenty dotyczące transakcji, dowody wpłat lub przelewów oraz dokumentację, także tą sfałszowaną przez oszustów, dotyczącą sprzętu.
Zapisać wszelkie informacje, które mogą być pomocne w sprawie – nazwę firmy, nazwiska osób, które mogły być zamieszane w proceder, numery telefonów, tablice rejestracyjne pojazdów, itp.
Jeżeli mamy taką możliwość, dokonujmy rejestracji audiowizualnej transakcji przekazania towaru, korzystajmy z monitoringu.
Zaalarmujmy sołectwo i instytucje gminne, że taki podmiot dokonuje oszustw na naszym terenie, co może pomóc ochronić innych rolników przed oszustwem.
Osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą zgłosić się do jednej z placówek Funduszu Sprawiedliwości, w celu uzyskania bezpłatnej pomocy, m.in. psychologicznej i prawnej. Wykaz miejsc świadczenia pomocy jest dostępny na stronie: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/
Alarmowe numery telefonów:
Ogólnopolski numer alarmowy: 112
Policja: 997
Całodobowa Linia Pomocy Pokrzywdzonym: 222 309 900