Akcje informacyjne
Uwaga na oszustów oferujących skup bydła
Policja ostrzega rolników przed przestępcami oszukującymi przy skupie bydła. Proceder jest dość prosty – potencjalni kupcy ogłaszają się w Internecie i obiecują bardzo korzystne warunki skupu. Po dostawie zwierząt, obiecują zapłatę w krótkim, ale odroczonym terminie.
Do zapłaty jednak nigdy nie dochodzi, a kontakt z kontrahentami urywa się. Tego typu oszustwo, już przy kilku sztukach bydła, naraża rolników na straty sięgające kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych. Nieuczciwi kupcy korzystają z nieświadomości rolników i z pełną premedytacją działają na terenie gmin, próbując oszukać kolejne ofiary.
Na co zwrócić uwagę:
Jeżeli nieznany nam potencjalny kupiec oferuje w Internecie bardzo korzystne warunki skupu bydła, odbiegające od powszechnie obowiązujących cen.
Jeżeli kontrahent pojawia się bez gotówki i prosi o przekazanie bydła, a zapłata ma odbyć się z odroczonym terminem płatności, np. kilka dni później.
Jeżeli jesteśmy zapewniani o dokonaniu przelewu na nasze konto, którego zaksięgowanie ma odbyć się w późniejszym terminie, a kontrahent domaga się przekazania bydła.
Jeżeli do transakcji ma dojść w dziwnym miejscu, np. na polanie przy drodze lub w lesie, a nie w siedzibie lub miejscu zamieszkania kontrahenta.
Co zrobić, kiedy padliśmy ofiarą tego typu oszustów:
Jak najszybciej zgłosić sprawę na Policję.
Dokonać dokładnego oszacowania strat i wartości przekazanego bydła.
Zapisać wszelkie informacje, które mogą być pomocne w sprawie – nazwę firmy, nazwiska osób, które mogły być zamieszane w proceder, numery telefonów, tablice rejestracyjne pojazdów, itp.
Jeżeli mamy taką możliwość, dokonujmy rejestracji audiowizualnej transakcji przekazania zwierząt, korzystajmy z monitoringu.
Zaalarmujmy sołectwo i instytucje gminne, że taki podmiot grasuje na naszym terenie, co może pomóc ochronić innych rolników przed oszustami.
Osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą zgłosić się do jednej z placówek Funduszu Sprawiedliwości, w celu uzyskania bezpłatnej pomocy, m.in. psychologicznej i prawnej. Wykaz miejsc świadczenia pomocy jest dostępny na stronie: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/
Alarmowe numery telefonów:
Ogólnopolski numer alarmowy: 112
Policja: 997
Całodobowa Linia Pomocy Pokrzywdzonym: 222 309 900