Akcje informacyjne
Uwaga na oszustów oferujących podróbki nawozów i środków ochrony roślin
![Uwaga na oszustów oferujących podróbki nawozów i środków ochrony roślin](/uploads/news/zdjecie/k_800x540/ee814d005dde116b880c23b098dcdd6d43aaadf2.jpeg)
![Uwaga na oszustów oferujących podróbki nawozów i środków ochrony roślin](/uploads/news/zdjecie/k_1170x540/ee814d005dde116b880c23b098dcdd6d43aaadf2.jpeg)
Wspólna akcja Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Policji oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin zwraca uwagę na przestępczy proceder podrabiania nawozów i środków ochrony roślin.
Ostrzeżenie kierowane jest do rolników, którzy korzystają z tego typu produktów Poszukiwanie oszczędności może wiązać się z ryzykiem skażenia upraw, gdyż podrabiane nawozy zawierają niedozwolone, toksyczne i szkodliwe związki. Oszuści oferują je w niższej cenie niż popularne i sprawdzone preparaty – potencjalna oszczędność może więc kosztować rolnika dwa razy. Rolnik, któremu udowodni się stosowanie tego typu preparatów, także podlega odpowiedzialności karnej.
Na co zwrócić uwagę:
Jeżeli ktoś oferuje nam nawozy i środki ochrony roślin w bardzo atrakcyjnej cenie i chce szybko sfinalizować transakcję.
Jeżeli kontrahent pojawia się w naszym gospodarstwie i próbuje nakłonić nas do zakupu.
Jeżeli etykiety produktów do złudzenia przypominają te prawdziwe, ale skład, konsystencja, zapach, stan samego produktu odbiegają od znanej nam charakterystyki.
Jeżeli kontrahent kontaktuje się z nami przez Internet i oferuje sprzedaż nawozów zagranicznych.
Co zrobić, kiedy padliśmy ofiarą tego typu oszustów:
Jak najszybciej zgłosić sprawę na policję lub do innych służb porządkowych.
Zaprzestać przekazywania środków pieniężnych w ramach zapłaty za towar. Zabezpieczyć partię już zakupionego towaru po ujawnieniu, że jest podrobiony - do przekazania odpowiednim służbom.
Zapisać wszelkie informacje, które mogą być pomocne w sprawie – nazwę firmy, nazwiska osób, które mogły być zamieszane w proceder, numery telefonów, tablice rejestracyjne pojazdów, itp.
Jeżeli mamy taką możliwość, dokonujmy rejestracji audiowizualnej transakcji przekazania towaru, korzystajmy z monitoringu.
Zaalarmujmy sołectwo i instytucje w gminie, że taki podmiot działa na naszym terenie. To może pomóc ochronić innych rolników przed oszustwem.
Osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą zgłosić się do jednej z placówek Funduszu Sprawiedliwości, w celu uzyskania bezpłatnej pomocy, m.in. psychologicznej i prawnej. Wykaz miejsc świadczenia pomocy jest dostępny na stronie: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/
Alarmowe numery telefonów:
Ogólnopolski numer alarmowy: 112
Policja: 997
Całodobowa Linia Pomocy Pokrzywdzonym: 222 309 900