Akcje informacyjne
Uwaga na oszustów oferujących niskie ceny opału na zimę
Przestępcy są bardzo kreatywni w sposobach oszukiwania rolników, szczególnie w okresie zimowym. Powszechny jest proceder oferowania opału na zimę w bardzo korzystnych cenach – najczęściej na forach i serwisach internetowych, a także internetowych aukcjach.
Oszust domaga się od rolników przedpłaty, a dostawa opału ma odbyć się w późniejszym terminie. Po uregulowaniu płatności, opał do nas nie trafia i tym samym „super okazja” okazuje się oszustwem. Przestępcy często posługują się też mechanizmem „na zaliczkę”, gdzie nie wymagają od nas płatności całej sumy od razu, jedynie jej części w formie zaliczki. Oczywiście kiedy przychodzi termin dostawy, opału nie otrzymujemy, a zaliczka przepada.
Na co zwrócić uwagę:
Jeżeli nieznana nam firma oferuje nam bardzo atrakcyjne warunki nabycia opału na zimę, operując terminami „super oferta”, „ekstra okazja” itp.
Jeżeli oferta reklamowana jest na forach i komunikatorach internetowych, a po kliknięciu w link jesteśmy przekierowani na nieznane strony internetowe - od razu do zrealizowania płatności.
Jeżeli nigdy wcześniej firma nie była obecna na rynku lub w przestrzeni internetowej, z której korzystamy, np. na danym forum internetowym i ciężko jest zweryfikować jej dane rejestrowe, właścicieli, itp.
Jeżeli kontrahent nalega na zapłacenie sporej sumy zaliczki, a termin dostawy ma być odroczony w czasie.
Co zrobić, kiedy padliśmy ofiarą tego typu oszustów:
Jak najszybciej zgłosić sprawę na policję.
Jeżeli dokonaliśmy płatności elektronicznej, dokonajmy prewencyjnego zastrzeżenia karty, zmieńmy hasła do bankowości elektronicznej, gdyż mogło dojść do wycieku naszych danych.
Zapisać wszelkie informacje, które mogą być pomocne w sprawie – nazwę firmy, nazwiska osób, które mogły być zamieszane w proceder, numery telefonów, tablice rejestracyjne pojazdów, itp.
Zaalarmujmy sołectwo i odpowiednie instytucje w gminie, że taki podmiot działa na naszym terenie. To może pomóc ochronić innych rolników przed oszustwem.
Osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą zgłosić się do jednej z placówek Funduszu Sprawiedliwości, w celu uzyskania bezpłatnej pomocy, m.in. psychologicznej i prawnej. Wykaz miejsc świadczenia pomocy jest dostępny na stronie: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/
Alarmowe numery telefonów:
Ogólnopolski numer alarmowy: 112
Policja: 997
Całodobowa Linia Pomocy Pokrzywdzonym: 222 309 900