Akcje informacyjne
Uwaga na oszustów – lichwiarzy biorących na cel majątki rolników
Lichwiarze biorą na cel małe i średnie gospodarstwa rolne, pozbawiając majątku nieświadomych swoich praw rolników. Proceder niestety jest coraz powszechniejszy – mający problemy ze spłatą zobowiązań rolnik decyduje się na drogi kredyt w firmie pożyczkowej, którego warunki są lichwiarskie.
Zobowiązanie rośnie, rolnik wpada w spiralę zadłużenia, a od tego jest tylko krok do egzekucji i utraty majątku. Tego typu proceder często zakłada zabezpieczenie spłaty drogiej pożyczki za pomocą pełnomocnictwa do podziału działek rolnych i ich dalszej odsprzedaży. Tym samym rolnik może stracić nie tylko pieniądze, ale także ziemię. Tego typu podmioty kuszą rolników szybkim dostarczeniem kwoty pożyczki oraz brakiem weryfikacji w BIK. Działając pochopnie możemy paść ofiarą bardzo niekorzystnych warunków umowy, z których trudno się uwolnić.
Na co zwrócić uwagę:
Jeżeli mamy trudną sytuację finansową zastanówmy się dwa razy przed zaciągnięciem kolejnego zobowiązania.
Jeżeli firma pożyczkowa przymusza nas do podpisania weksla in blanco lub innych dokumentów dających jej pełnomocnictwo do zarządzania naszym majątkiem.
Jeżeli firma działa nieprofesjonalnie, nie ma jasno określonej siedziby, a jej przedstawiciel odwiedza nas w domu lub na gospodarstwie.
Jeżeli warunki pożyczki są niekorzystne, a formuła zawarcia umowy oraz jej treść są dla nas niezrozumiałe.
Co zrobić, kiedy padliśmy ofiarą tego typu oszustwa:
Jak najszybciej zgłosić sprawę na policję i do UOKiK.
Zachować wszelkie podpisane dokumenty i kopię umowy, gdyż może to nam pomóc w walce o nasze prawa i ewentualnym anulowaniu niekorzystnej umowy.
Zapisać wszelkie informacje, które mogą być pomocne w sprawie – nazwę firmy, nazwiska osób, które mogły być zamieszane w proceder, numery telefonów, tablice rejestracyjne pojazdów, itp.
Jeżeli mamy taką możliwość, dokonujmy rejestracji audiowizualnej podpisania umowy.
Zaalarmujmy sołectwo i instytucje w gminie, że taki podmiot grasuje na naszym terenie – co może pomóc ochronić innych rolników przed oszustwem i lichwą.
Osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą zgłosić się do jednej z placówek Funduszu Sprawiedliwości, w celu uzyskania bezpłatnej pomocy, m.in. psychologicznej i prawnej. Wykaz miejsc świadczenia pomocy jest dostępny na stronie: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/
Alarmowe numery telefonów:
Ogólnopolski numer alarmowy: 112
Policja: 997
Całodobowa Linia Pomocy Pokrzywdzonym: 222 309 900