Akcje informacyjne
Uwaga na bandytów, którzy kradną płody rolne
Kradzież płodów rolnych to jedno z przestępstw najczęściej dotykających rolnikó i proceder, który co roku naraża branżę na wielomilionowe straty.
Zbiory, nawet w małym gospodarstwie rolnym, mogą paść łupem złodziei, którzy nie tylko dokonują zuchwałych kradzieży bezpośrednio z magazynów czy silosów, ale też posługują się podstępem. Często oferują usługi magazynowe w korzystnej cenie albo po prostu wyłudzają dostawy, obiecując odroczone płatności.
Na co zwrócić uwagę:
Jeżeli nieznana nam firma oferuje przechowanie płodów rolnych w swoich magazynach lub silosach w przystępnej cenie i obiecuje odbiór za pomocą własnej logistyki.
Jeżeli kontrahent pojawia się w naszym gospodarstwie wielokrotnie, rzekomo pod pozorem ewentualnej transakcji, jednocześnie badając nasze zabezpieczenia i sprawdzając potencjał do kradzieży.
Jeżeli firma, której nie znamy lub ma negatywną opinię w branży lub Internecie, oferuje nam zadziwiająco korzystne warunki sprzedaży z odroczonym terminem płatności.
Jeżeli w okolicy naszego gospodarstwa pojawiają się ludzie, których nie znamy, robiąc zdjęcia lub w inny sposób dokumentując naszą pracę, magazyny, silosy.
Co zrobić, kiedy padliśmy ofiarą tego typu złodziei:
Jak najszybciej zgłosić sprawę na policję.
Dokonać spisu rzeczy, które skradziono, dokładnie oszacować straty i przekazać te informacje odpowiednim służbom.
Zapisać wszelkie informacje, które mogą być pomocne w sprawie – nazwę firmy, nazwiska osób, które mogły być zamieszane w proceder, numery telefonów, tablice rejestracyjne pojazdów, itp.
Jeżeli mamy taką możliwość – dokonujmy rejestracji audiowizualnej transakcji przekazania towaru, korzystajmy z monitoringu.
Zaalarmujmy sołectwo i instytucje w gminie, że podejrzane osoby działają na naszym terenie, co może pomóc ochronić innych rolników przed kradzieżą.
Osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą zgłosić się do jednej z placówek Funduszu Sprawiedliwości, w celu uzyskania bezpłatnej pomocy, m.in. psychologicznej i prawnej. Wykaz miejsc świadczenia pomocy jest dostępny na stronie: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/
Alarmowe numery telefonów:
Ogólnopolski numer alarmowy: 112
Policja: 997
Całodobowa Linia Pomocy Pokrzywdzonym: 222 309 900