Media
PRZEGLĄD MEDIÓW: Drożej u prywatnego lekarza, nowe dane o legionelli, Niemcy bez reform
Zapraszamy na kolejny przegląd najciekawszych doniesień w polskich i zagranicznych mediach.
„Rzeczpospolita”: Coraz droższe pakiety medyczne. Nawet o kilkadziesiąt procent
Klienci firm, które dostarczają prywatne usługi zdrowotne, znów dostają wyższe rachunki. Pakiety medyczne drożeją nawet o kilkadziesiąt procent w skali roku. To efekt ogólnej inflacji, inflacji medycznej, droższej pracy, niedoborów lekarzy – pisze „Rzeczpospolita”.
„Nasi czytelnicy sygnalizują, że podwyżki cen pakietów medycznych sięgają 15 proc. i więcej w stosunku do ceny obecnej. O ich przyczyny zapytaliśmy u źródła. – Długo utrzymująca się wysoka inflacja, także ta medyczna, jak również wzrost popytu na specjalistyczne usługi diagnostyczne przy ograniczonej dostępności personelu medycznego, bo w Polsce na 1000 pacjentów przypada od ok. 3,3–3,4 lekarza, to główne czynniki, obok starzenia się społeczeństwa, które stoją za wzrostem kosztów działalności w całym sektorze ochrony zdrowia – mówi Artur Białkowski, dyrektor zarządzający pionem usług biznesowych, członek zarządu Medicover.” - czytamy w „Rz”.
„Business Insider”: "Energylandia północy" jednak nie ruszy w terminie
Na Pomorzu Zachodnim trwa budowa gigantycznego parku rozrywki. Prace jednak nie są tak zaawansowane, jak można by się spodziewać. Teraz inwestor przyznaje – założony termin startu parku trzeba przesunąć – donosi Business Insider.
„Początkowo planowano, że park ruszy już wiosną 2024 r. "Jednak z uwagi na obszerny zakres robót budowlanych i bardzo wymagające realizacje projektowe przesuwamy termin otwarcia Hossolandu" – przyznaje teraz w rozmowie z serwisem propertynews.pl Anna Olszonowicz z Grupy Hosso. Jednocześnie przedstawicielka inwestora nie zdradza, kiedy park mógłby ruszyć. Jak już opisywaliśmy w Business Insiderze, pozostało jeszcze sporo do zrobienia. Widać już co prawda powstające atrakcje i budynki, ale jednocześnie trudno nie zauważyć, że potrzeba jeszcze sporo pracy, by je ukończyć. Na stosunkowo wczesnym etapie jest też budowa parkingów i całej infrastruktury parku” - pisze portal.
„Interia.pl”: Kolejne ofiary legionelli. Podano najnowsze dane
Potwierdzono 18 ofiar legionellozy w Polsce - wynika z najnowszego raportu sanepidu w sprawie fali zakażeń. Największym ogniskiem wciąż pozostaje woj. podkarpackie, w którym odnotowano dwa kolejne przypadki. Najwięcej - bo 105 pacjentów - przybywa na oddziałach w rzeszowskich szpitalach – czytamy na Interii.
„Do tej pory zakażenia bakterią Legionella pneumophilia odnotowano w czterech województwach: podkarpackim, lubelskim, małopolskim i wielkopolskim. Obecnie mowa o 157 osobach zainfekowanych oraz 18 ofiarach śmiertelnych” - wylicza portal.
„Frankfurter Allgemeine Zeitung”: Niemcy bez reform
„Niemcy na próżno czekają na reformę podatkową. Na decyzje ograniczające biurokrację trzeba jeszcze poczekać. A to, co obecnie się nam zachwala jako najlepszy kąsek, nie jest warte rozmowy” – pisze „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Fragmenty cytuje też portal Deutsche Welle
„Nie widać żadnych pomysłów, które dotykają źródła problemów. Politycy wolą zatwierdzać dotacje, bo reszta może wtedy zostać jak do tej pory. Rekompensowanie wysokich cen energii elektrycznej państwowymi dotacjami sprawia, że koalicja nie musi się martwić o obniżki cen prądu (dla wszystkich). Ich polityka klimatyczna zamiast wyzwalać energię, tylko ją wiąże, pchając Niemcy nie do dużej transformacji, ale w dużą sklerozę” – wylicza FAZ.
Piotr Jaworek
Artykuły powiązane
Tagi
media