Pomoc ofiarom
WSPARCIE DLA OFIAR PRZESTĘPSTW. Nowe przepisy antyprzemocowe. Sprawdź, co się zmieniło
Weszły w życie kolejne przepisy tzw. ustawy antyprzemocowej. Nowe prawo ma jeszcze lepiej chronić ofiary przemocy domowej. Oto obszary, które udoskonalono.
Pierwsze zmiany w zakresie ochrony ofiar przemocy domowej weszły w życie już 30 kwietnia 2020 roku. Od tego momentu Polska jest w gronie niewielu krajów, w których stosuje się najwyższe standardy ochrony ofiar przemocy w rodzinie.
Najnowsza nowelizacja nazywana jest natomiast ustawą antyprzemocową 2.0. Zawarto w niej rozwiązania prawne, które mają na celu jeszcze sprawniejszą i skuteczniejszą dbałość o bezpieczeństwo osób doznających przemocy domowej. Obowiązujące już przepisy (m.in. stanowiące o tym, iż osoba dopuszczająca się przemocy fizycznej, która zagraża życiu lub zdrowiu członków rodziny, musi niezwłocznie opuścić mieszkanie – zgodnie z decyzją policji, a dodatkowo przez kolejne 14 dni nie może zbliżać się do domostwa) teraz uzupełniono o kolejne rozwiązania.
Działania służb jeszcze skuteczniejsze
Do aktualnie obowiązujących regulacji wprowadzono nowe środki, które pozwolą na izolowanie osób stosujących przemoc w rodzinie, gdy stanowią one zagrożenie dla życia lub zdrowia innych osób, także poza wspólnie zamieszkiwanym miejscem.
Teraz Policja i Żandarmeria Wojskowa mogą wydać wobec takiego sprawcy natychmiastowy zakaz zbliżania się do ofiary przemocy na odległość ustaloną w metrach. Możliwe będzie również nałożenie zakazu kontaktowania się z tą osobą – dzięki temu uniemożliwione zostanie ewentualne nękanie ofiary za pomocą telefonu, komunikatorów internetowych czy poczty elektronicznej. Służby będą też mogły wydać zakaz wstępu i przebywania w określonych miejscach. Mowa tu o np. szkole czy zakładzie pracy ofiary, ale i wszelkich innych miejscach, jak chociażby ośrodki sportowe czy placówki artystyczne.
Takie zakazy będą mogły być następie przedłużone przez sąd cywilny. Ponadto, sąd będzie mógł wydać zakaz kontaktowania się w sytuacji, w której sprawca przemocy domowej dopuszcza się tzw. stalkingu.
Procedury bardziej zrozumiałe dla każdego
Na co jeszcze mogą teraz liczyć ofiary przemocy domowej? Warto wiedzieć, że nowe przepisy gwarantują również przesłuchania pokrzywdzonego w oparciu o jego indywidualne potrzeby. Informacje dotyczące praw i obowiązków uczestników postępowania będą prezentowane w prostym, zrozumiałym języku. Co więcej, z myślą o osobach poniżej 18 roku życia oraz o osobach nieporadnych, przygotowano dodatkowe opisowe objaśnienia tych kwestii. Najmłodsi mogą nawet otrzymać je w formie graficznej.
Szczegółowe materiały informacyjne dotyczące nowych rozwiązań prawnych już wkrótce ukażą się na łamach portalu PoznajFakty.pl.
Anna Sadkowska-Rojek
Artykuły powiązane