Nasze prawa
NASZ PORADNIK. Fałszywe oferty pracy na wakacje. Jak się ustrzec?
Lato to czas, kiedy mnogość ofert pracy wakacyjnej i obietnica atrakcyjnych warunków zatrudnienia mogą uśpić naszą czujność. Niestety, niektóre oferty mogą okazać się fałszywe, a wręcz niebezpieczne. W Internecie codziennie pojawiają się setki ogłoszeń. Przestępcy wykorzystują tę sytuację.
Szukasz pracy na wakacje, ale obawiasz się niebezpieczeństwa? Słusznie – nieostrożność może w tym przypadku poważnie ci zaszkodzić. Co zatem robić i jak się ustrzec przed fałszywymi ofertami pracy wakacyjnej? Eksperci NASK radzą przede wszystkim, by – jeszcze przed podjęciem pracy – dokładnie zweryfikować pracodawcę. Sprawdź zatem, czy firma aby na pewno istnieje i jest zarejestrowana, a także poszukaj informacji i opinii na jej temat. Unikaj ofert, które nie zawierają pełnych danych kontaktowych.
W przypadku, gdy dana firma wzbudziła twoje zaufanie, nie trać czujności aż do końca. Ważne jest bowiem również dokładne czytanie umów i dokumentów, które podpisujesz. Warto upewnić się, że wszystkie warunki są jasne i zrozumiałe. Przeanalizuj dokładnie zawierany kontrakt i nie opuszczaj żadnych akapitów.
Bliscy powinni znać jak najwięcej szczegółów
„Zadbaj o swoje dokumenty takie jak paszport, polisa ubezpieczeniowa, umowa – sfotografuj je i wyślij kopie do zaufanej osoby, np. członka rodziny. Zachowaj też całą korespondencję: wszystkie e-maile i informacje od potencjalnego pracodawcy” - podkreślają eksperci.
Przed wyjazdem szczegółowo określ bliskim, dokąd się wybierasz, z kim jedziesz i gdzie będziesz mieszkać. Podaj jak najwięcej szczegółów.
„W ogłoszeniach zwracaj uwagę na sformułowania typu: praca tylko dla kobiet, tylko młode panie, szybko, łatwo, wypłata uzależniona od zaangażowania, wysokie zarobki itd. Odpowiadając na takie ogłoszenia, często przekazujemy w nich nasze dane osobowe, które przestępcy wykorzystują do zasilania ich bazy danych sprzedawanych następnie na czarnym rynku” - radzą specjaliści NASK.
Jeżeli w ofercie nie jest wymagane doświadczenie, a proponowane zarobki są nadzwyczaj wysokie, w dodatku pracodawca nie żąda żadnych zazwyczaj wymaganych dokumentów, powinno to wzbudzić twoją czujność i nieufność.
Nie przekazuj przyszłemu pracodawcy żadnych pieniędzy
Być może zaskoczy cię fakt, iż fałszywe oferty pracy często służą przestępcom do wyłudzania pieniędzy. Oszuści mogą proponować bardzo korzystne warunki zatrudnienia, które mają zachęcić cię do podjęcia rzekomej pracy. Niestety, następnie oszuści mogą wymagać jakiejś wpłaty przed rozpoczęciem pracy, na przykład na rzekomy bilet lotniczy lub opłacenie wynajętego mieszkania.
Jak reagować?
Oferta pracy ci się podoba, ale nie masz pewności, czy dany pracodawca jest prawdziwy i działa legalnie? Możesz zweryfikować go np. w Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Jednak niezależnie od tego, czy planujesz pracować w kraju czy za granicą, zawsze zachowuj czujność, a przed rozpoczęciem pracy powiadom bliskich o swoich planach i informuj ich o miejscu, do którego się udajesz.
Anna Sadkowska-Rojek
Źródło: NASK
Artykuły powiązane