Nasze prawa
NASZ PORADNIK. Jak reagować, gdy jesteśmy świadkami przemocy w rodzinie?
Czy wiesz, co zrobić, jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie? Jak reagować, gdy widzi się coś niepokojącego? Gdzie zgłaszać takie sytuacje? Oto, co możesz zrobić.
Niedawne wydarzenia w Częstochowie uruchomiły medialną debatę na temat sposobów reagowania na przemoc w rodzinie. Okazuje się też, że nie każdy wie, jak reagować na przemoc domową, np. wobec dzieci. Zasadnym wydaje się więc zebranie takich informacji i wskazanie, do jakich instytucji można się udać, będąc świadkiem przemocy w rodzinie.
Przemoc w rodzinie – jak rozpoznać?
Czy wiesz, jak rozpoznać, że masz do czynienia z przemocą? Czasem bywa to trudne, jednak są pewne symptomy, które powinny zwrócić twoją uwagę.
Najbardziej wyraźna jest oczywiście przemoc fizyczna – nie pozostawia zwykle złudzeń. To oczywiście wszystkie sytuacje, w których ktoś kogoś bije, kopie, szarpie, dusi bądź w jakikolwiek inny sposób narusza nietykalność cielesną drugiej osoby.
O wiele mniej wyraźna i jednoznaczna może być przemoc psychiczna. Mówimy o niej wówczas, gdy sprawca poniża lub wyzywa drugą osobę. Jednak nie tylko. Przemoc psychiczna to również odcinanie drugiej osoby od bliskich poprzez zakazy utrzymywania z nimi kontaktu. Co więcej, może ona też przybrać formę przemocy ekonomicznej.
Oczywiście, należy też wyróżnić przemoc seksualną. Są to wszystkie sytuacje, w których jedna osoba zmusza drugą do jakichkolwiek zachowań seksualnych.
Gdzie zgłaszać przemoc w rodzinie?
Co robić, gdy widzisz przemoc w rodzinie? Oczywiście – reagować! Poniżej wymieniamy instytucje, do których warto zgłosić się w takiej sytuacji.
Policja. Możesz zadzwonić pod numer 112 zawsze wtedy, gdy zauważysz, że bezpieczeństwo jakiejś osoby jest zagrożone. Funkcjonariusze mogą zatrzymać sprawcę przemocy, zabezpieczyć ewentualne jej dowody, a także – rozpocząć procedurę Niebieskiej Karty.
Niebieska Linia. Będąc świadkiem przemocy domowej, możesz też skontaktować się z tzw. Niebieską Linią pod numer 800 120 002. Porozmawiasz z konsultantem, który wskaże możliwe formy reakcji na zaistniałą sytuację.
Ośrodek Pomocy Społecznej. Po otrzymaniu zgłoszenia pracownicy OPS mogą podjąć działania takie, jak wywiad środowiskowy czy wizyta u rzeczonej rodziny. Do ośrodka możesz zadzwonić bądź udać się osobiście.
Ośrodki Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W ramach Funduszu Sprawiedliwości można otrzymać tam m.in. pomoc prawną, ale też wsparcie materialne, psychologiczne i logistyczne dla ofiar przemocy domowej. Z Siecią Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem możesz skontaktować się np. dzwoniąc pod numer Linii Pomocy Pokrzywdzonym 22 230 99 00.
Sąd rodzinny. Nie każdy wie, że przemoc można również zgłosić, zawiadamiając sąd rodzinny. Takie zawiadomienie może być złożone ustnie lub pisemnie.
Niezależnie od tego, którą instytucję wybierzesz, najważniejsza jest reakcja. Nie czekaj, aż przemoc w rodzinie zgłosi ktoś inny – ten ktoś może nigdy się nie pojawić.
Anna Sadkowska-Rojek
Artykuły powiązane